    Nichicon UVZ2C4R7MED1TD
    Part No.:
    UVZ2C4R7MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVZ2C4R7MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    34 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVZ2C4R7MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVZ2C4R7MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVZ2C4R7MED1TD?
    Image UVZ2C4R7MED1TD
    Part Number UVZ2C4R7MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 160 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)