    Nichicon UVZ2A100MED1TD
    Part No.:
    UVZ2A100MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVZ2A100MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    54 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    108 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVZ2A100MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVZ2A100MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVZ2A100MED1TD?
    Image UVZ2A100MED1TD
    Part Number UVZ2A100MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 108 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)