    Nichicon UVZ1H4R7MDD1TD
    Part No.:
    UVZ1H4R7MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVZ1H4R7MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    60 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVZ1H4R7MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVZ1H4R7MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVZ1H4R7MDD1TD?
    Image UVZ1H4R7MDD1TD
    Part Number UVZ1H4R7MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)