    Nichicon UVZ1H330MDD1TA
    Part No.:
    UVZ1H330MDD1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVZ1H330MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVZ
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    90 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    180 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVZ1H330MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVZ1H330MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVZ1H330MDD1TA?
    Image UVZ1H330MDD1TA
    Part Number UVZ1H330MDD1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVZ
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)