    Nichicon UVZ1E101MED1TD
    Part No.:
    UVZ1E101MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVZ1E101MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    210 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVZ1E101MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVZ1E101MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVZ1E101MED1TD?
    Image UVZ1E101MED1TD
    Part Number UVZ1E101MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)