    Nichicon UVZ1A471MED1TD
    Part No.:
    UVZ1A471MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVZ1A471MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVZ
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    375 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVZ1A471MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVZ1A471MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVZ1A471MED1TD?
    Image UVZ1A471MED1TD
    Part Number UVZ1A471MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVZ
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)