    Nichicon UVY1J470MED1TD
    Part No.:
    UVY1J470MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVY1J470MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVY
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    240 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVY1J470MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVY1J470MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVY1J470MED1TD?
    Image UVY1J470MED1TD
    Part Number UVY1J470MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVY
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)