    Nichicon UVY1H680MED1TD
    Part No.:
    UVY1H680MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVY1H680MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    150 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    300 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVY1H680MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVY1H680MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVY1H680MED1TD?
    Image UVY1H680MED1TD
    Part Number UVY1H680MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)