    Nichicon UVY1H2R2MDD1TD
    Part No.:
    UVY1H2R2MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVY1H2R2MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVY
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    20 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    40 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVY1H2R2MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVY1H2R2MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVY1H2R2MDD1TD?
    Image UVY1H2R2MDD1TD
    Part Number UVY1H2R2MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVY
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 20 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 40 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)