    Nichicon UVY1E221MED1TA
    Part No.:
    UVY1E221MED1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVY1E221MED1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVY
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    200 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    300 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVY1E221MED1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVY1E221MED1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVY1E221MED1TA?
    Image UVY1E221MED1TA
    Part Number UVY1E221MED1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVY
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)