    Nichicon UVR2E010MED1TA
    Part No.:
    UVR2E010MED1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR2E010MED1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    22 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    35.2 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR2E010MED1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR2E010MED1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR2E010MED1TA?
    Image UVR2E010MED1TA
    Part Number UVR2E010MED1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 35.2 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)