    Nichicon UVR2DR47MED1TD
    Part No.:
    UVR2DR47MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR2DR47MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    15 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    24 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR2DR47MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR2DR47MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR2DR47MED1TD?
    Image UVR2DR47MED1TD
    Part Number UVR2DR47MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 15 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)