    Nichicon UVR2C010MED1TD
    Part No.:
    UVR2C010MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR2C010MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL TH
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    22 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    35.2 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR2C010MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR2C010MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR2C010MED1TD?
    Image UVR2C010MED1TD
    Part Number UVR2C010MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 160 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 35.2 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)