    Nichicon UVR1J100MDD1TA
    Part No.:
    UVR1J100MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR1J100MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    65 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    130 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR1J100MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR1J100MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR1J100MDD1TA?
    Image UVR1J100MDD1TA
    Part Number UVR1J100MDD1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)