    Nichicon UVR1HR47MDD1TA
    Part No.:
    UVR1HR47MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR1HR47MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    6.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    12.4 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR1HR47MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR1HR47MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR1HR47MDD1TA?
    Image UVR1HR47MDD1TA
    Part Number UVR1HR47MDD1TA
    Series UVR
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 6.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 12.4 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)