    Nichicon UVR1H4R7MDD1TD
    Part No.:
    UVR1H4R7MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR1H4R7MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    40 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    80 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR1H4R7MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR1H4R7MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR1H4R7MDD1TD?
    Image UVR1H4R7MDD1TD
    Part Number UVR1H4R7MDD1TD
    Series UVR
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)