    Nichicon UVR1C221MED1TD
    Part No.:
    UVR1C221MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR1C221MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    260 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    390 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR1C221MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR1C221MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR1C221MED1TD?
    Image UVR1C221MED1TD
    Part Number UVR1C221MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 390 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)