    Nichicon UVR1A331MED1TA
    Part No.:
    UVR1A331MED1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR1A331MED1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    290 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    435 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVR1A331MED1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR1A331MED1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR1A331MED1TA?
    Image UVR1A331MED1TA
    Part Number UVR1A331MED1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 290 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 435 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)