    Nichicon UVR0J330MDD6TP
    Part No.:
    UVR0J330MDD6TP
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVR0J330MDD6TP.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVR
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    80 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    160 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVR0J330MDD6TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVR0J330MDD6TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVR0J330MDD6TP?
    Image UVR0J330MDD6TP
    Part Number UVR0J330MDD6TP
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVR
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)