    Nichicon UVP2A010MDD1TD
    Part No.:
    UVP2A010MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVP2A010MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    42 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVP2A010MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVP2A010MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVP2A010MDD1TD?
    Image UVP2A010MDD1TD
    Part Number UVP2A010MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)