    Nichicon UVP1V4R7MDD1TD
    Part No.:
    UVP1V4R7MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVP1V4R7MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    34 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVP1V4R7MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVP1V4R7MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVP1V4R7MDD1TD?
    Image UVP1V4R7MDD1TD
    Part Number UVP1V4R7MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)