    Nichicon UVP1H4R7MDD1TD
    Part No.:
    UVP1H4R7MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVP1H4R7MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVP
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Bi-Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    34 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVP1H4R7MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVP1H4R7MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVP1H4R7MDD1TD?
    Image UVP1H4R7MDD1TD
    Part Number UVP1H4R7MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVP
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Bi-Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)