    Nichicon UVP1E100MDD1TD
    Part No.:
    UVP1E100MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVP1E100MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    42 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVP1E100MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVP1E100MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVP1E100MDD1TD?
    Image UVP1E100MDD1TD
    Part Number UVP1E100MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)