    Nichicon UVP1E100MDD1TA
    Part No.:
    UVP1E100MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVP1E100MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    42 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVP1E100MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVP1E100MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVP1E100MDD1TA?
    Image UVP1E100MDD1TA
    Part Number UVP1E100MDD1TA
    Series UVP
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)