    Nichicon UVP0J330MDD1TD
    Part No.:
    UVP0J330MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVP0J330MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVP
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Bi-Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    64 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    128 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVP0J330MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVP0J330MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVP0J330MDD1TD?
    Image UVP0J330MDD1TD
    Part Number UVP0J330MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVP
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Bi-Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 64 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 128 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)