    Nichicon UVK1V101MED1TD
    Part No.:
    UVK1V101MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVK1V101MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    210 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    315 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVK1V101MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVK1V101MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVK1V101MED1TD?
    Image UVK1V101MED1TD
    Part Number UVK1V101MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 315 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)