    Nichicon UVK1H470MED1TD
    Part No.:
    UVK1H470MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVK1H470MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UVK
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    155 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    310 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UVK1H470MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVK1H470MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVK1H470MED1TD?
    Image UVK1H470MED1TD
    Part Number UVK1H470MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UVK
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 155 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 310 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)