    Nichicon UUT1A330MCL1GS
    Part No.:
    UUT1A330MCL1GS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUUT1A330MCL1GS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UUT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    35 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    52.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.240" (6.10mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UUT1A330MCL1GS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UUT1A330MCL1GS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UUT1A330MCL1GS?
    Image UUT1A330MCL1GS
    Part Number UUT1A330MCL1GS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UUT
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 52.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
    Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)