    Nichicon UUR1J100MCL1GS
    Part No.:
    UUR1J100MCL1GS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUUR1J100MCL1GS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UUR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    46 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    76.82 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.256" (6.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UUR1J100MCL1GS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UUR1J100MCL1GS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UUR1J100MCL1GS?
    Image UUR1J100MCL1GS
    Part Number UUR1J100MCL1GS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UUR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 46 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 76.82 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)