    Nichicon UUJ1A472MNJ1MS
    Part No.:
    UUJ1A472MNJ1MS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUUJ1A472MNJ1MS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UUJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4700 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.38 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.886" (22.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UUJ1A472MNJ1MS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UUJ1A472MNJ1MS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UUJ1A472MNJ1MS?
    Image UUJ1A472MNJ1MS
    Part Number UUJ1A472MNJ1MS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UUJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4700 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.38 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)