    Nichicon UUD1E471MNR1GS
    Part No.:
    UUD1E471MNR1GS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUUD1E471MNR1GS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UUD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    335 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    670 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    90 mOhms
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UUD1E471MNR1GS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UUD1E471MNR1GS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UUD1E471MNR1GS?
    Image UUD1E471MNR1GS
    Part Number UUD1E471MNR1GS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UUD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 335 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 100 kHz
    Impedance 90 mOhms
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)