    Nichicon UTT1V470MDD1TD
    Part No.:
    UTT1V470MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UTT
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    65.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    163 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    1.1 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order UTT1V470MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTT1V470MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTT1V470MDD1TD?
    Image UTT1V470MDD1TD
    Part Number UTT1V470MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UTT
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 65.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 163 mA @ 100 kHz
    Impedance 1.1 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)