    Nichicon UTT1V100MDD1TP
    Part No.:
    UTT1V100MDD1TP
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    29.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    74 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    4 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order UTT1V100MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTT1V100MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTT1V100MDD1TP?
    Image UTT1V100MDD1TP
    Part Number UTT1V100MDD1TP
    Series UTT
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 29.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 74 mA @ 100 kHz
    Impedance 4 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)