    Nichicon UTT1H100MDD1TP
    Part No.:
    UTT1H100MDD1TP
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UTT
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    33.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    4.4 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order UTT1H100MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTT1H100MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTT1H100MDD1TP?
    Image UTT1H100MDD1TP
    Part Number UTT1H100MDD1TP
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UTT
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 33.6 mA @ 120 Hz
    Impedance 4.4 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)