    Nichicon UTT1E470MDD1TD
    Part No.:
    UTT1E470MDD1TD
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    65.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    163 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    1.1 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Through Hole
    1. How to order UTT1E470MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTT1E470MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTT1E470MDD1TD?
    Image UTT1E470MDD1TD
    Part Number UTT1E470MDD1TD
    Series UTT
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 65.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 163 mA @ 100 kHz
    Impedance 1.1 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)