    Nichicon UTT1E101MPD1TD
    Part No.:
    UTT1E101MPD1TD
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    138 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    230 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    680 mOhms
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Through Hole
    1. How to order UTT1E101MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTT1E101MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTT1E101MPD1TD?
    Image UTT1E101MPD1TD
    Part Number UTT1E101MPD1TD
    Series UTT
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 138 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 100 kHz
    Impedance 680 mOhms
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)