    Nichicon UTT0J101MDD1TP
    Part No.:
    UTT0J101MDD1TP
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UTT
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    72 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    120 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    2.1 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order UTT0J101MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTT0J101MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTT0J101MDD1TP?
    Image UTT0J101MDD1TP
    Part Number UTT0J101MDD1TP
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UTT
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 72 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 120 mA @ 100 kHz
    Impedance 2.1 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)