    Nichicon UTS1V4R7MDD1TP
    Part No.:
    UTS1V4R7MDD1TP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1V4R7MDD1TP.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    12 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    30 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1V4R7MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1V4R7MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1V4R7MDD1TP?
    Image UTS1V4R7MDD1TP
    Part Number UTS1V4R7MDD1TP
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 12 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)