    Nichicon UTS1H470MPD1TD
    Part No.:
    UTS1H470MPD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1H470MPD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    76.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    153 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1H470MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1H470MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1H470MPD1TD?
    Image UTS1H470MPD1TD
    Part Number UTS1H470MPD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 76.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 153 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)