    Nichicon UTS1H220MDD1TD
    Part No.:
    UTS1H220MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1H220MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    43 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    86 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1H220MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1H220MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1H220MDD1TD?
    Image UTS1H220MDD1TD
    Part Number UTS1H220MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 43 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 86 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)