    Nichicon UTS1H101MPD1TA
    Part No.:
    UTS1H101MPD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1H101MPD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    112.8 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    188 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1H101MPD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1H101MPD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1H101MPD1TA?
    Image UTS1H101MPD1TA
    Part Number UTS1H101MPD1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 112.8 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 188 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)