    Nichicon UTS1H100MDD1TP
    Part No.:
    UTS1H100MDD1TP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1H100MDD1TP.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    21.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    54 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1H100MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1H100MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1H100MDD1TP?
    Image UTS1H100MDD1TP
    Part Number UTS1H100MDD1TP
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 21.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 54 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)