    Nichicon UTS1E470MDD1TA
    Part No.:
    UTS1E470MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1E470MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    56 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    112 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1E470MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1E470MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1E470MDD1TA?
    Image UTS1E470MDD1TA
    Part Number UTS1E470MDD1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 56 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 112 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)