    Nichicon UTS1E330MDD1TP
    Part No.:
    UTS1E330MDD1TP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1E330MDD1TP.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    43 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    86 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1E330MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1E330MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1E330MDD1TP?
    Image UTS1E330MDD1TP
    Part Number UTS1E330MDD1TP
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 43 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 86 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)