    Nichicon UTS1E101MPD1TD
    Part No.:
    UTS1E101MPD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1E101MPD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    99 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    165 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1E101MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1E101MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1E101MPD1TD?
    Image UTS1E101MPD1TD
    Part Number UTS1E101MPD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 99 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 165 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)