    Nichicon UTS1C331MPD1TA
    Part No.:
    UTS1C331MPD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1C331MPD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    126 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    210 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1C331MPD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1C331MPD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1C331MPD1TA?
    Image UTS1C331MPD1TA
    Part Number UTS1C331MPD1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 126 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)