    Nichicon UTS1C101MDD1TD
    Part No.:
    UTS1C101MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1C101MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    70.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    117 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS1C101MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1C101MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1C101MDD1TD?
    Image UTS1C101MDD1TD
    Part Number UTS1C101MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 70.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 117 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)