    Nichicon UTS1A221MPD1TA
    Part No.:
    UTS1A221MPD1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS1A221MPD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UTS
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    117 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    195 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UTS1A221MPD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS1A221MPD1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS1A221MPD1TA?
    Image UTS1A221MPD1TA
    Part Number UTS1A221MPD1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UTS
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 117 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 195 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)