    Nichicon UTS0J470MDD1TP
    Part No.:
    UTS0J470MDD1TP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTS0J470MDD1TP.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL TH
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    32.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    65 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UTS0J470MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTS0J470MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTS0J470MDD1TP?
    Image UTS0J470MDD1TP
    Part Number UTS0J470MDD1TP
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 32.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 65 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)