    Nichicon UTHW6680MND
    Part No.:
    UTHW6680MND
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUTHW6680MND.pdf
    Description:
    CAP ALUM 420V POLAR
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UTH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    420 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    540 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    864 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UTHW6680MND on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UTHW6680MND price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UTHW6680MND?
    Image UTHW6680MND
    Part Number UTHW6680MND
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UTH
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 420 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 864 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)